Podbara je jedan od najstarijih delova Novog Sada. Sa severne strane Podbare nalazi se kanal Dunav-Tisa-Dunav, dok je sa istočne strane granice ove oblasti Dunav. Grad održava izgled starinskog i tradicionalnog gradića koji čuva neke prošle dane. Ovo je kraj koji neguje kulturno- istorijsko nasleđe, obrazovanje, stare građevine, ali i deo Novog Sada u kojem se, takođe, možete dobro provesti, ukoliko volite noćni život. Samim tim, ukoliko tragate za nekretninom u Novom Sadu, a volite navedeno, ovaj deo grada bi bio odličan izbor za vas.
Kada se pogleda prodaja stanova Podbara nudi raznovrsan izbor kako novogradnje tako i starogradnje.
Sami počeci ove četvrti odnose se na selo Almaš, koje je postojalo u 18. veku, a bilo je poznato je i pod imenima Ajmaš, Aljmaš i Almaška četvrt. U nekom trenutku pre skoro 300 godina su Almaši, stanovnici ovog sela, doneli odluku da se zapute u potragu za boljim životom i domom, te krenuli ka Petrovaradinskom šancu i u obližnjoj oblasti formirali svoju četvrt. Iza zadnjih kuća Suve grede su, pored bare, formirali svoje buduće mesto za život. Upravo je zbog te bare naselje i dobilo naziv Podbara. Naselje je isprva bilo siromašno, a kuće improvizovano napravljene od trske, pruća i blata.
Vremenom, stanovnici Podbare su se izdvojili u obradi zemlje, ponajviše ratarstvom, i povrtarstvom, ali i ribolovom i stočarstvom.
Sredinom i krajem 18. veka, Podbarci su, s obzirom na to da su bili smatrani za nižu klasu, dok su tadašnji Novosađani smatrani za elitu i gospodu, želeći da se dokažu onima koji su ih karakterisali kao paore, sagradili najveću crkvu u gradu.
Sredinom 19. veka se Podbara je obnovljena, a prema odluci austrijskog dvora, isušena „Bara četiri krajcara“, koja je svoj naziv dobila prema tome što su svi vlasnici čamaca, koji su istim ulazili u grad, morali da plate iznos od četiri krajcara. Međutim, nakon 1875. godine, ta ista bara je pretvorena u pašnjake, koji su se pretvorili u mesto začetka prve industrijske zone Novog Sada.
Drugi svetski rat je na Podbaru ostavio traga na taj način što je industrijska zona oštećena usled savezničkog bombardovanja, te je šezdesetih godina 20. veka cela industrijska zona preseljena. Nažalost, nakon sedamdesetih godina nisu postojala značajnija ulaganja u ovaj deo grada, s obzirom na promenu prioriteta, prema urbanističkom planu grada Novog Sada.
U Podbari se, takođe, nalazi i najuža ulica Novog Sada, Lađarska ulica, koja je svoje ime dobila po lađarima koji su tu živeli i do dana današnjeg nije menjala svoj naziv.
Još jedno od obeležja Podbare predstavlja i Kvantaška pijaca, koja je najposećenija vikendom, a na kojoj se može naći širok asortiman namirnica, najčešće i po povoljnijim cenama u odnosu na druga prodajna mesta. Na ovoj pijaci ćete često pronaći i određene mađarske proizvode.
Veoma važno kulturno dobro Podbare predstavlja i Matica srpska, osnovana 1826. godine, nekadašnje kultno mesto okupljanja najučenijih ljudi Novog Sada i akademskih građana koji su voleli da svoje naučno-istraživačke radove upotpunjuju upravo na ovom mestu. Upravo u ulici Matice Srpske, nalazi se i kultni kućni broj 17, koji označava sačuvanu staru oznaku broja zgrade još iz vremena kada je taj broj predstavljao JMBG osobe koja je bila na čelu porodice, a preko kojeg su vršene poreske obaveze.
Još jedan kulturni stub Podbare predstavlja i jedna od najlepših zgrada u Novom Sadu, a to je upravo istorijski arhih. Ova zgrada je, takođe, proglašena za ustanovu kulture od nacionalnog značaja, te u njoj možete naći mnogo neprocenjivih i, istorijski značajnih, dokumenata.
Podbara predstavlja istorijski izuzetno važan deo Novog Sada, ali i izvor različitih kulturnih znamenitosti od lokalnog, kao i nacionalnog značaja. Osim fascinantne istorije nastanka naselja, borbe za osamostaljivanje i preživljavanje Almaša, ovaj deo grada obiluje kvalitetnim zdanjima i čarima koje će biti privlačne svakom gostu ili novom stanovniku ovog dela grada.
Na ovoj stranici ste jer Vas interesuje: